dr Tomasz Sommer:
Zaproponowałem JKM-owi przeprowadzenie wywiadu-rzeki. Troszkę specyficznego wywiadu-rzeki. Założyłem bowiem, że jako "korwinolog" z dużym stażem, zamiast po prostu pytać, poddam jego, znane mi przecież, argumenty, próbie polemiki. Książka składa się więc niejako z dwóch części. Pierwsza przedstawia publiczne, a częściowo też prywatne życie JKM-a. Motywem przewodnim tej części jest próba wyjaśnienia, jakim cudem w szarej rzeczywistości PRL-u pojawiła się jednostka tak kolorowa jak mój interlokutor. Oraz próba odpowiedzi na pytanie, jakie były motywy jej wyborów w poszczególnych sytuacjach historycznych, wraz z możliwie pogłębionym uzasadnieniem.
Druga część zawiera dyskusję na temat ulubionych rozumowań, które stosuje w swojej publicystyce JKM. Przy czym celowo pominąłem rzecz najbardziej znaną, czyli nie dyskutujemy niemal zupełnie o konserwatywnym liberalizmie, bo dlaczego właśnie taki system poglądów wybrał Korwin wie chyba każde dziecko w Polsce. JKM - początkowo trochę się zdziwił, gdy nasze dyskusje, czasem dość ostre, przyjęły taki obrót. - To przecież wywiad ze mną! - powiedział mi nawet. Ale ostatecznie tę formę zaakceptował. Z efektem naszych dyskusji mogą się Państwo już zapoznać.
Książka ma podtytuł "Wywiad z najinteligentniejszym polskim politykiem". To nie jest tylko kurtuazja, należna człowiekowi, o którym Stanisław Michalkiewicz powiedział kiedyś za Zygmuntem Krasińskim "My z niego wszyscy". W ciągu lat pracy dziennikarskiej przeprowadziłem wywiady bądź rozmowy chyba z wszystkimi najważniejszymi politykami. I niestety wnioski z tych dyskusji nie są budujące, a często są wręcz szokujące. Krótko pisząc prawda jest taka, że coś ciekawego do powiedzenia ma niemal wyłącznie Janusz Korwin-Mikke. W dodatku jest to powiedziane zawsze ciekawie, a nierzadko błyskotliwie.
Galeria produktu